Šta je autorsko djelo?
Koja pisana djela se smatraju autorskim djelom?
Je li recenzija autorsko djelo?
Šta nije autorsko djelo?
Autorskopravno nisu zaštićeni:
- ideje, koncepti, postupci, radne metode, matematičke operacije, načela ili otkrića,
- službeni tekstovi iz oblasti zakonodavstva, uprave i sudstva (zakoni, uredbe, odluke, izvještaji, zapisnici, sudske odluke i slično),
- politički govori i govori održani tokom sudskih rasprava,
- dnevne vijesti ili razne informacije, koje imaju karakter kratke vijesti sadržane u obavještenju za štampu,
- narodne književne i umjetničke tvorevine.
Prevodi svih navedenih kategorija također ne uživaju autorskopravnu zaštitu.
Ko može biti autor?
Autor djela je fizičko lice koje je stvorilo djelo. Autorom se smatra lice čije su ime i prezime, pseudonim ili neki drugi znak označeni na djelu na uobičajeni način, dok se suprotno ne dokaže.
Ako autorsko djelo stvoreno saradnjom dva ili više lica čini nedjeljivu cjelinu, svim koautorima pripada nedjeljivo autorsko pravo.
Može li pravno lice biti autor?
Šta su djela siročad?
Koliko traje autorsko pravo?
Autorsko pravo traje za života autora i 70 godina poslije njegove smrti. U slučaju koautorskog djela rok trajanja zaštite se računa od smrti koautora koji je posljednji umro. Ako je riječ o djelu čiji autor nije poznat (anonimno djelo), rok trajanja autorskog prava je 70 godina od dopuštenog objavljivanja tog djela. Ukoliko je subjekt autorskog prava na kolektivnom djelu ili računarskom programu pravno lice, rok trajanja zaštite je 70 godina od objavljivanja djela, odnosno od nastanka računarskog programa.
Šta je pravo reproduciranja?
Pravo reproduciranja je isključivo pravo fiksiranja djela na materijalnom nosaču (primjerku djela) neposredno ili posredno, privremeno ili trajno, djelimično ili u cjelini, bilo kakvim sredstvima i na bilo kakav način. Djelo se reproducira naročito u obliku grafičkog umnožavanja, trodimenzionalnog umnožavanja, fotografiranja, fotokopiranja i umnožavanja drugim postupcima kojima se postiže isti učinak, zvučnog ili vizuelnog snimanja, izgradnjom, odnosno izvođenjem arhitektonskog objekta i pohranjivanjem djela u elektronskoj formi.
Kako se naplaćuje naknada od fotokopiranja?
Zakon o autorskom i srodnim pravima u BiH propisuje da se naknada za fotokopiranje (odnosno naknada za reproduciranje za privatnu ili drugu vlastitu upotrebu) plaća pri prvoj prodaji ili uvozu novih uređaja za fotokopiranje, te od izrađenih fotokopija namijenjenih za prodaju. Sa fotokopiranjem su izjednačene sve druge tehnike reproduciranja.
Šta su izdavačka prava?
Prava izdavača pripadaju pravima srodnim autorskom pravu. Izdavači imaju pravo na naknadu za reproduciranje svojih izdanja za privatnu ili drugu vlastitu upotrebu – ova prava traju 50 godina od zakonitog izdanja djela.
Šta su srodna prava?
Srodna prava su prava koja imaju svoj poseban predmet zaštite koji je uglavnom vezan uz autorska djela. S obzirom na sličan predmet zaštite i bliskost s autorskim pravima nazivaju se i autorskom pravu srodna prava ili samo srodna prava. Srodna prava su prava izvođača, prava proizvođača fonograma, prava filmskih producenata, prava organizacija za radiodifuziju, prava izdavača i prava proizvođača baza podataka.